Home Our Diocese It’s a busy week in girls sports around the diocese

It’s a busy week in girls sports around the diocese

284
0

For The Dialog

 

Here is the girls’ high school sports schedule for the first full week of spring sports. This all depends on the weather, including the chance of snow this afternoon.

 

Tuesday

Lacrosse

Cape Henlopen at Ursuline, 3:45 p.m. The Radiers defeated Red Lion, 17-6, on Saturday and are looking to start the season 2-0. Cape Henlopen knocked Ursuline out of last year’s state tournament in the semifinal round on its way to the state championship, the Vikings’ fifth straight.

Ss. Peter and Paul at St. Thomas More, 4 p.m.

Soccer

St. Elizabeth at Ursuline, 3:45 p.m. Both teams won their season openers, Ursuline over Wilmington Christian and St. Elizabeth over Dickinson.

Caesar Rodney at Padua, 3:30 p.m. The Pandas open defense of their state championship against one of the favorites to replace them as champs. Padua knocked the Riders out of the tournament last year in penalty kicks in the semifinals.

St. Andrews at Archmere, 4 p.m.

Softball

William Penn at Archmere, 3:45 p.m. This is the first game for the Auks, while the Colonials dropped a 6-1 decision to Mount Pleasant over the weekend.

 

Wednesday

Softball

Padua at Ursuline, 3:45 p.m. Ursuline took care of business, 18-1, against St. Elizabeth on Monday, while Padua is playing its first game.

Lacrosse

St. Mark’s at Archmere, 3:45 p.m. Both teams won their openers.

Soccer

Caravel at St. Thomas More, 4:15 p.m. The Ravens are 0-2 and face a tough challenge from the Buccaneers.

 

Thursday

Soccer

St. Elizabeth at St. Mark’s, 3:30 p.m.

Archmere at Conrad, 3:45 p.m.

Lacrosse

Wilmington Friends at Ursuline, 3:45 p.m.

Softball

Archmere at Conrad, 3:45 p.m.

Delaware Academy of Public Safety and Security at St. Mark’s, 3:45 p.m.

 

Friday

Softball

Wilmington Christian at Ursuline, 3:45 p.m.

Soccer

Mount Pleasant at Ursuline, 3:30 p.m.

 

Saturday

Softball

Dickinson at St Elizabeth, 11 a.m.

St Mark’s at A.I. DuPont, noon

Concord at Archmere, noon

Padua at Milford 1 p.m.

Lacrosse

Urusline at A.I. DuPont, 11:45 a.m.

Fallston (Md.) at St Mark’s, noon

Archmere at St Andrews 1 p.m.

Soccer

St. Elizabeth at Conrad, 10: 30 a.m.

A.I. DuPont at St. Mark’s, 1 p.m.