The schedule lightens a bit this week as teams get ready for the Christmas break. There are a few intriguing games on the docket, and wrestling features two of the biggest in-season tournaments.
Girls
Basketball
Monday
Cambridge-South Dorchester at Ss. Peter and Paul (0-5), 4 p.m.
Delaware Military Academy (0-3) at Archmere (2-1), 6:15 p.m.
Tuesday
Seaford (3-2) at St. Thomas More (3-0), 4 p..m.
Wednesday
Ursuline (1-0) at Archmere, 6 15 p.m. The Raiders, who took part in the She Got Game Classic over the weekend in the Washington, D.C., area, return to the First State to meet the Auks.
Thursday
William Penn (2-1) vs. St. Mark’s (4-1), 5 p.m. at Glasgow High School as part of the Dragon Winter Classic
Padua (2-1) at Cape Henlopen (3-1), 6:15 p.m. The Pandas take their high-speed offense and pressure defense to Sussex County, where the Vikings await their first upstate opponent.
Westtown (Pa.) at St. Elizabeth (3-0), 7 p.m.
Saturday
St. Mark’s vs. TBD, time TBA at Glasgow High School as part of the Dragon Winter Classic
Boys
Basketball
Park at Ss. Peter and Paul (2-3), 5 p.m.
Archmere (4-0) at Delaware Military Academy (3-1), 6:15 p.m. The Auks take their undefeated record into the DMA Dome, where the Seahawks will play their fifth straight game. Even though it’s early in the season, this contest could loom large in determining the Diamond State Athletic Conference champion.
Thursday
McKean (3-2) at St. Mark’s (1-1), 7:15 p.m.
Tatnall (2-2) at Salesianum (3-0), 7:30 p.m.
Friday
St. Thomas More (3-1) at Glasgow (1-1), 8 p.m., part of the Dragon Winter Classic
Saturday
St. Thomas More vs. TBD, time TBA at Glasgow High School as part of the Dragon Winter Classic
Wrestling
Archmere (2-0) and St. Mark’s (0-0), 4 p.m. at William Penn High School as part of the Howdy Duncan Invitational
Saturday-Sunday
Salesianum (0-0) at Beast of the East at the University of Delaware
Hockey
Monday
Appoquinimink vs. St. Mark’s, 7:40 p.m., Patriot Ice Center
Thursday
Glenelg Country School vs. Ss. Peter and Paul, 3:15 p.m., Talbot Community Center Ice Rink
Friday
Kennett (Pa.) vs. Salesianum, 6:30 p.m., Patriot Ice Center
St. Mark’s vs. Marple-Newtown (Pa.), 8:45 p.m., Ice Works (Aston, Pa.)
Boys and girls swimming (coed unless noted)
Tuesday
Tatnall vs. Archmere, 3:30 p.m., Walnut Street YMCA
St. Mark’s vs. Newark, 6:30 p.m., Glasgow High School
Thursday
Key School vs. Ss. Peter and Paul, 3:15 p.m., Easton YMCA (boys only)
St. Mark’s vs. Conrad, 7 p.m., McKean High School